Jdi na obsah Jdi na menu
 


Clive Staples Lewis (1898-1963)

C. S. Lewis se narodil 29. listopadu 1898 v Belfastu. Tento irský spisovatel se pod vlivem přátel: J. R. R. Tolkiena a Huga Dysona stal křesťanem. Svou víru propagoval ve svých knihách, napsal například: Letopisy Narnie, Rady zkušeného ďábla nebo K jádru křesťanství. Mimo psaní knih byl profesorem středověké a renesanční literatury. Tento významný spisovatel a obhájce křesťanství zemřel 22. listopadu 1963 – tedy týden před svými pětašedesátými narozeninami.

Obrazek
Zajímavosti

Taky vás teď napadá, kde celou tu dobu byl C. S. Lewis se svou Narnií ukryt, když jste o něm nikdy před filmem neslyšeli? Celá situaci je celkem jednoduchá. Do roku 1989 pařil Lewis mezi nevydávané autory (jako samozřejmě velmi mnoho dalších). A poprvé český překlad Narnie spatřil světlo tuzemských knihkupectvích až v roce 1991. Jinak na tom ovšem byl jeho souputník Tolkien, který si již stihl nějaký ten prostor v české čtenářské obci vynajít.

A tedy postupně od začátku 90. let si Lewisův odkaz začínal hledat i místo sám pro sebe. Jedním z méně známých počinů bylo vydávání audiokazet se čtenými Letopisy anebo uvádění Lewise jako autora-giganta na poli dětské literatury. Dostal se do jedné slovníkové položky s Carollem, autorem Alenky a jejího světa za zrcadlem.

Kupodivu i takové ty rádoby encyklopedie jako Svět poznání věnovali Lewisovi celkem 6 stran na třech listech vhodných pro speciální pořadače. Tehdy byla stále velmi populární BBC adaptace prvních čtyřech Letopisných knih a člověk se mohl jen tak mimochodem dozvědět i něco málo o Radách zkušeného ďábla a dalších Lewisových textech...


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hezké

(tereza, 8. 4. 2010 17:04)

moc se mi to líbí člověk se o něm dozví tolik věcí!!!!!!!!!

Re: hezké

(JANICKA, 28. 12. 2011 22:38)

JAK JTO JDE POSTUPNE

letopisy

(janicka, 28. 12. 2011 22:37)

jak jto jde postupne?poratte prosim

hezké

(tereza, 8. 4. 2010 17:04)

moc se mi to líbí člověk se o něm dozví tolik věcí!!!!!!!!!